بعد از  اینکه بازاریابی شبکه ای در تاریخ ۸۸/۰۹/۱۸ دستورالعملش صادر گردید و در نشریات نا آگاه اعلام شد که هرمی ها مجوز گرفتند . خیل بی شماری از علاقمندان به این حرفه منتظر اعلام جزییات شدن که این انتظار تا صدور اولین مجوز در تاریخ ۶ شهریور ۹۰ طول کشید . از آن تاریخ فعالان بازاریابی شبکه ای شروع به گسترش کار خود نمودن و تا کنون ۱۲ تا شرکت نیز موفق به اخذ مجوز بازاریابی شبکه یا شدند .

یکی از مسائلی که همواره بازاریابان شبکه ای با آن رو به رو بودن شرعی بودن بازاریابی شبکه ای است که وقتی کسانیکه تازه پرزنت می شدن به علما مراجعه می کردند و به خاطر عدم داشتن اطلاعات کافی سوالات نا مناسب می پرسیدن که مجتهد مربوطه به اشکال افتاده و رای بر حرام بودن آن اعلام می کرد ، این رویه ادامه دار شد تا اینکه برخی از کسانیکه که نسبت به این حرفه اطلاعات مکفی داشتند با طرح سوالات مناسب توانستند از مجتهدین رای بر حلال بودن درامد ناشی از بازاریابی شبکه ای را گرفته که همان حکم بر شرعی بودن بازاریابی شبکه ای یا همان شرعی بودن نتورک مارکتینگ است .

قبل از اینکه ادامه دهم اول با خودتان صادق باشید که وقتی تو یک دولت اسلامی مجوز و پروانه کسبی صادر می شود یقین بدانید اول از لحاظ شرعی بودن مورد بررسی قرار می گیرد . شما هیچ وقت فعالیتی مشاهده نکردید که انجام شود و بعدا حرام اعلام شود بلکه در این مورد هم هر کسی با زاویه نگاهی پیش علما دین رفته و با سوالات غلط آنها را دچار اشتباه کردند ، سوالاتی نظیر :

جدیدا شرکت های هرمی مجوز گرفتند به نظر شما درامد از این شرکتها حلال است یا حرام ؟

خود سوال مشکل دارد ، کجا شرکت هرمی مجوز گزفته ؟ مگه تا حالا کلاهبرداری مجوز گرفته ؟

یا سوال :  می خواستم نظر مراجع رو درباره بازاریابی شبکه ای هرمی قانونی بدونم .

لطفا به این نکته توجه کنید که بازاریابی شبکه ای هرمی قانونی با فعالیت شرکت های بازاریابی شبکه ای هرمی کاملا متفات است .
با تشکر

خودتان این سوالات رو و یا نظیر این مورد را بخوانید لفظ هرمی یعنی کار کلاهبرداری که یکی از مواردی است که مجتعهد را به اشتباه می اندازد .

در ابتدا بدانیم کسب مال حلال چیست :

بنا به فرموده مولا امیرالمومنین حضرت علی (علیه السلام)، در مورد تجارت و کسب حلال که ابتدا راه شرعی کسب را باید یاد گرفت سپس شروع به کسب و کار کرد: { الفِقه ثُمَّ المَتجَر }؛

بخش اول:

در احکام معاملات حلال، به معامله ای برمیخوریم بنام معامله سَلَف که در این نوع معامله، مشتری ابتدا پول جنس را می پردازد تا بعد از مدتی جنس را تحویل بگیرد و فروشنده هم متعهد می شود طبق قرارداد، جنس را در موقع مقرر تحویل دهد. همانطور که در رساله توضیح المسائل مراجع تقلید هم آمده است:

معامله سلف آن است که مشترى پول را بدهد که بعد از مدتى جنس را تحویل بگیرد و اگر بگوید این پول را مى دهم که مثلا بعد از شش ماه فلان جنس را بگیرم و فرشنده بگوید قبول کردم، و یا فروشنده پول را بگیرد و بگوید فلان جنس را فروختم که بعد از شش ماه تحویل بدهم معامله صحیح است.

مثل خرید محصولات از سایت شرکت بازاریابی شبکه ای  که بعد از ثبت نام، انجام می پذیرد و شرکت نیز ظرف ۳ الی ۱۳ روز (بستگی به سواد و شعور مدیریت در انجام کار دارد) محصول خریداری شده را به ادرسی که درج کردید می رساند  یا شما به صورت رایگاه از شعبات این شرکت ها دریافت می کنید

بنابراین طبق این معامله (معامله سَلَف)، خریداری از شرکت بازاریابی شبکه ای صحیح بوده و هیچ اشکالی در این نوع خریداری وجود ندارد.

بخش دوم:

بار دیگر اگر به احکام معاملات حلال نگاهی کنیم می بینیم یکی دیگر از معاملات، معامله جُعاله نام دارد. چنانچه در رساله توضیح المسائل مراجع تقلید آمده است:

جُعاله آن است که انسان قرار بگذارد در مقابل کارى که براى او انجام مى دهند مال معینى بدهد، مثلا بگوید هر کس گمشده مرا پیدا کند، ده تومان به او مى دهم، و به کسى که این قرار را مى گذارد جاعل، و به کسى که کار را انجام مى دهد عامل مى گویند، و فرق بین جعاله و اینکه کسى را براى کارى اجیر کنند، این است که در اجاره بعد از خواندن صیغه، اجیر باید عمل را انجام دهد و کسى هم که او را اجیر کرده اجرت را به او بدهکار مى شود. ولى در جعاله عامل مى تواند مشغول عمل نشود و تا عمل را انجام ندهد، جاعل بدهکار نمى شود.

مثل شرکت های بازاریابی شبکه ای  که حین عقد قرارداد آمده است که هر کس نماینده شرکت شود (بازاریاب) به مقدار بازاریابی اش پورسانت می گیرد و همچنین در قبال مجموعه و سازمانی که پرورش می دهد پورسانت و پاداشهای شرکت، شامل حالش خواهد شد.

در همین رابطه برای تسهیل در کار شما خواننده گرامی تصمیم گرفتم چند رای بر حلال و شرعی بودن بازاریابی شبکه ای را بیاورم تا بتوانید به کسانی که از شما در مورد شرعی بودن نتورک مارکتینگ سوال می کنند نشان دهید :

 

 

sharie network marketing1

همین چند روز پیش هم در خبرگزاری ایرنا در مورد شرعی بودن بازاریابی شبکه ای با آیت الله سید موسی شبیری زنجانی  در این خصوص مصاحبه ای صورت گرفت که متن آن بدین شرح می باشد :

در این سوال آمده است: کسب درآمد از طریق بازاریابی شبکه ای چه حکمی دارد؟ آیا پورسانتی که گرفته می شود، حلال است؟
آیت الله شبیری زنجانی پاسخ داده است: اگر در بازاریابی شبکه ای سود در مقابل معرفی مشتری و خریدار واقعی و یا بازاریاب دیگر داده شود، اشکال شرعی ندارد، البته چنین فعالیتهایی بنا بر احتیاط نباید بر خلاف قانون باشد؛ اخذ پورسانت برای کار حلال اگر خلاف مقررات نباشد، اشکال ندارد.

لینک خبر در سایت ایرنا که سایت خبرگزاری جمهوری اسلامی است نیز در لینک زیر می باشد :

http://www.irna.ir

 

sharie networm marketing4

 

 

با توجه به فعالیت اخیر برخی از دلسوزان نا آگاه که همینطور که می دانید در همه موارد حضورشان احساس می شود ( نمونه بارزش هم دلواپسان توافق هسته ای )  باز هم در رسانه ها و خبرگزاری های بی سواد مشاهده می کنیم که مخالفت هایی انجام می شود.

حال از شما کمک می خواهم که علل مخالفت مجتهدین و یا دلواپسان حرفه بازاریابی شبکه ای را در خصوص شرعی بودن در قسمت نظراتت با ذکر منبع نوشته و حتی المکان مانند نوشته های بالا از آنها مدرکی اخذ کرده و برای من ایمیل کنید تا برنامه تصویری جواب مناسبی به دلواپسان شرعی بودن بازاریابی شبکه ای بدهم .

( عذر من را بپذیرید که به خاطر طراحی و پیاده سازی ساختار آموزشی از قبل از ورود شدن تا حرفه ای شدن وقت کافی در اختیار ندارم که خود به تنهایی به دنبال در آوردن ایاردات مربوطه به غیر شرعی بودن بازاریابی شبکه ای در بیاورم )

منتظر همکاری گرم شما هستم

38 دیدگاه. ارسال دیدگاه

خدا خیرت به میلاد جان کارت درسته تا حالا لیدرم منو فالو میکرد الان من دارم لیدرمو فالو میکنم که بهش بفهمونم ای کار درسته اون میگه نه درست نیست وقتی اشکال داره پس کار هم نمیکنم با این مقاله شاید بتونم برشگردونم به مسیر

مراجع تقلیدی که گفتن اکل مال به باطل به نظرم درست گفتن.
اکل مال به باطل یعنی پولی که به آن زحمت نکشیدی
چون بعد از بزرگ شدن مجموعه دیگه وقت نمیرسه به همه آموزش بدی
و آموزش باید با واسطه باشد یعنی به سطح یک یا دو یا….. خودت آموزش بدی و اون ها هم به سطح یک و یا دو و…. اموزش بدن
سوالی که اینجا من از دوست عزیزمان اقا میلاد میپرسم اینه که : پورسانتی که با واسته میاد حلاله ( اموزش توسط یه فرد به مجموعه تو و گرفتن پورسانت)

بازاریابی شبکه ای ابعاد مختلفی داره
مثل این می مونه که شما رو معلمین آموزش داده اند اما شما برای همسرتون می خرید و با توجه به اکل مال به باطل هم باید استفاده از خانه توسط همسر شما حرام محسوب بشه ، چون توی روند یادگیری آموزش شما تاثیری نداشته است.
ابعاد آموزش و رند شناختی تو بازاریابی شبکه ای مختلف است و در نظر بگیرید که این پورسانت از سوی شرکت به شما پرداخته می شود و می تواند در هر چهارچوبی قرار گیرد که حکم هدیه پیدا می کرده و می تواند به هر شکلی باشد . هر کسی متناسب با فعالیت شخصیش از پورسانت خرده فروشی تعریف شده در حال دریافت دستمزد است مابقی امور تحت الگوریتم شرکت بوده و هر طور که صلاح بداند می تواند آنرا خرج کند.

توصیه می کنم که دوستانی که از من می پرسند مثلا دیوار چه رنگیه و من می بینم دیوار سفید است نپرسند چقدر سفید است . خودشون به مکاشفه پرداخته و جواب سوال خود را دریافت کنند و اگر خیلی نظر مراجع برایشان مهم است با مراجعه به مرجع خود جواب حرام و یا حلال بودن رو گرفته و یا کار کنند یا نکنند

این حرفه منتظر شما یا من نیست و مثل سایر حرفه ها و تجارتها رشد خواهد کرد. بسیاری از مراجع موسیقی رو حرام اعلام کردن حتی اگر وزارت ارشاد مجوز داده و در تلویزیون پخش شود . از خودت بپرس خودت گوش نمیدی ؟ خودت توی عروسی حرکات موزون انجام نمیدی ؟

بعضی ها دنبال قاتل بروسلی هستند یا شما پیرو آنها هستید یا دارید به اهدافتون نزدیک تر می شوید . یه خانمی که سر تا پا عمل بود و توی جلسه حداقل اسم ۱۵ تا پسر روی گوشیش افتاده بود اومده می پرسه اقای حبیب اللهی اینکار شرعیه ؟
دوستان اول به خودون بیاید که در چه زمانی و دارید چه کار می کنید بعد پی قاتل بروسلی باشید والسلام

دوستان هیچکدوم از مراجع تقلید نگفتن حرامه. یا گفتن جایز نیس و یا اکل مال به باطل است.

سلام و خسته نباشید به دوست عزیزمان اقا میلاد
من یه سوال دارم. میخوام بدونم کدوم مرجع تقلید این کارو حلال اعلام کرده. با مدرک و سند ثابت کنید نه با چند تا عکس که کذاشتین تو سایتتون. باتشکر

درود رسول جان
همانطور که تو محتوای بالا مشاهده می کنید اسامی مراجع هم است که در نمونه آخر آیت الله موسی شبیری زنجانی نیز است که با مراجعه به سایتشون در قسمت استفئائات و جستجو کردن عبارت بازاریابی شبکه ای که کد ۳۵۲ دارد مشاهده کنید

Avatar
احمدرضا
2016-01-26 4:41 ب.ظ

من صبر میکنم هر وقت مرجع تقلیدم مجوز شرعی داد وارد می شم.

سلام.خسته نباشید.من هرسایتی روسرچ میکنم میگن حرامه ولی خودم هرچی تحقیق کردم ازقران بنظرم حلاله ولی نمیتونم بانتیجه گیری خودم سازمان سازی کنم.خواهش میکنم اگه مدرکی برحلال بودنش هس برام ایمیل کنید…اجرتون باصاحب زمان

عکس اول که مربوط به استفتا رهبری میباشد حاوی مهر نبوده و فاقد اعتبار است

عکس های بعدی که هم مهر دارند و هم شماره را چطور، قبول دارید؟

به نظرشما فتوای دو مرجع چقدر میتونه متفاوت؟ یکی بگه حرامه و یکی بگه حلاله؟

داش چرا نظر منو نزاشتی!
حلالو حرام بودن اینکار مثل زندگی کردن و نکردن منه خواهشن اگه اطلاع درستی دارید بگید

سلام
دوستان من یکی از اوناییم که عاشق این کارم و خیلی واسم سخته که باور کنم که درآمدش اشکال داره و حرام.یعنی هنوزم باور نکردم ولی خب از یه نفر که واقعا اطلاعات بالایی راجع به دین و احکام اون داره پرسیدم و خیلی دلیل و مثال براش اوردم که کار ما هم حلال هم عالی هم خیلی چیزای دیگه ولی خب با دلیل گفت که درآمدی که از مجموعه به دست می یاد اشکال داره و حرامه. هر چند که من کامل قانع نشدم ولی خب به نظر درس میگفت.البته با قطعیت نگفت که حرامه گفت من بیشتر تحقیق می کنم و جواب قطعیشو بهت می گم ولی در کل اینطوری که میگی حرامه منم که کاملا واسش توضیح دادم و هر چی میگفت که اشکال داره ولی باز من براش مثل میزنم که نه ولی خب….
حالا از شما می خوام یه جوری به من ثابت کنید که حلال یا حروم قط اثباتتون از عکسو این چیزا یا حرفای دیگه نباشه اینم بگم که نظره آقا مهدی و همچنین آقا میلادو خوندم خب بود ولی خب اثبات اینکه درآمد از زیر مجموعه حلال باشه با قطعیت نبود.

درود بر شما
به صفحه http://miladhabibollahi.com/network-marketing-coach مراجعه کرده و سوال خاص خود را در پلن مربوطه مطرح و پس از واریز وجه جواب سوال خود را دریافت نمایید

توجه شود درآمدی که باعنوان پورسانت چندسطحی بدست می آید،از طرف شرکت پرداخت می شود و به نوعی پاداش شخص می باشد بابت تیم سازی و تشکیل زیرمجموعه که فروش بیشتر محصولات و کالاهای شرکت رو در پی داره…زمانی می توان گفت این درآمد مشروع نبوده و اصطلاحاً”اکل مال به باطل”می باشد که بدون هیچگونه کار انجام شده ای،از سرمایه و سهم افراد زیرمجموعه به شخص بالاسری تعلق بگیرد ؛درحالی که هربازاریاب درهرسطحی پورسانت و پاداش های متناسب با فروش خود را دریافت می نماید.

Avatar
سید مصطفی
2015-10-27 7:49 ب.ظ

سلام و خسته نباشید به جناب آقای میلاد حبیب اللهی مستقیم میرم اصل مطلب (چرا پس به هر دفتری مراجعه میکنیم استفتا هایی که نشان ما میدهند که در تمامی آن ها حرام اعلام شده است پس چرا اینقدر سایت ها و تمامی مراجع تا الانی که من این مطلب را مینویسم در هر سایتی هرجایی یعنی هرجا سرچ میکنیم باز هم نشان حرام بودن را میبینیم؟؟؟ آخه چرا فقط باید یک مرجع تایید کند؟؟؟ اخه چرا فقط باید اینجا من اینچنین استفتا هایی ببینم اخه من هالا هیچی ولی اگه کس دیگه ای که اصلا نمیدونه نتورک چیه آیا فکر میکنید به حرف شما گوش میده و یا قبول میکنه ؟؟؟؟

درود بر شما
به زودی در رابطه با شرعی بودن یک فایل تصویری درست می کنم که در بخش فروشگاه که راه اندازی می شود قابلیت دریافت خواهد داشت و جواب سوالات در اون فایل خواهد آمد

سلام بر شما
فکر میکنم منطقی تر این باشد که شما مهر تایید بر این نوع بازاریابی را در وبسایت مراجع مشخص کنید تا قابل اعتمادتر باشد
در صورت امکان اینکار ممنون میشوم
تشکر فراوان از شما

سلام خدمت دوستان عزیز
شما یه شرکت رو تاسیس میکنی و با چند تا پرسنل شروع میکنی و بعد از مدتی تعداد پرسنل زیاد و شعبه های مختلف و… و شما از فعالیت تمام اعضای شرکت و شُعَب مختلف سود میکنی… شما در واقع بعد از مدتی سیستمی داری که هر کس کارش رو انجام میده و بابت فعالیت همه ی اعضای شرکت سود میکنی و این هم چیزی شبیه شبکه سازی در نتورک مارکتینگ هستش.

سلام، اگر امکان داره تصاویر باکیفیت برگه های استفتاء که در این پست هست را برای من ایمیل کنید.
پیشاپیش با سپاس فراوان

میلاد حبیب اللهی
میلاد حبیب اللهی
2015-10-13 1:04 ب.ظ

درود
کیفیت روی سایت عینا مطابق با اصل می باشد

سلام ممنون از توضیحات کاملتون. خیلی استفاده بردم و مفید بود برام.
لطفا اگه میشه در مورد تفاوت هرم و بازاریابی شبکه ای توضیح بدید.
تشکر

میلاد حبیب اللهی
میلاد حبیب اللهی
2015-09-08 8:52 ق.ظ

درود
به این لینک مراجعه کنید :

http://miladhabibollahi.com/people-and-network-marketing-part-2.aspx/

با سلام و احترام
ببخشید تو استفتائی که از آیت الله مکارم شده فرمودند اگر فقط به سطح اول برسد مشکلی ندارد،سایر مراجع هم گفتند اکر به شکل هرمی نباشد و توضیح بیشتری ندادند که منظور از هرم شبکه سازی هست یا خیر…لطفا بفرمایید چگونه به شرعی بودن کار پی بردید؟؟؟

میلاد حبیب اللهی
میلاد حبیب اللهی
2015-08-24 2:31 ب.ظ

درود بر شما
تصویر گفته ایشان را ارسال کنید به ایمیل زیر :

milad@miladhabibollahi.com

باسلام خدمت مدیر محترم سایت. درباب شرعی بودن بازاریابی شبکه ای شما کاملا در اشتباهید از شما خواهش میکنم به این وبلاگ سر بزنید و نظر خود را بدهید. ممنون میشم.
( ادرس وبلاگ به علت مجهول الهویت بودن اداره کننده آن و همچنین بدون مدرک حرف زدن آن قابل نمایش نیست )

میلاد حبیب اللهی
میلاد حبیب اللهی
2015-08-14 6:55 ق.ظ

درود بر شما
به دارنده وبلاگ مذکور اعلام کنید که اگر سند و مدرکی برای گفته هایش دارد که می تواند آنها را برای من ایمیل کرده تا در اسرع وقت جوابش رو در سایت اعلام کنم

دیدگاهمو حذف کردی ؟؟؟؟؟؟

میلاد حبیب اللهی
میلاد حبیب اللهی
2015-08-13 1:07 ب.ظ

خیر دیدگاه شما بعد از تایید به نمایش در آمده است

یه سوال :
وقتی شما یه کالایی رو هم قیمت بازار در بازاریابی شبکه ای می خری
و بابت تبلیغش پاداش می گیری
و این امر هم باعث نمیشه که شما حق کس دیگه رو بخوری
این کجاش مشکل داره ؟؟
اگه فکر می کنی پورسانت های میلیونی پرداخت میشه
خب برادر این بخاطر قدرت اهرمه
این پورسانت همه جا داره پرداخت میشه
بیمه هم پولسازه
مشکل اینه که ملت ما از بس درگیر فقر بودند که خبر ندارن چه پولهایی وجود داره
این پورسانتها همون پول دلالاست
اگه تو نگیری یه دلال می گیره
بعدش هم قرار نیست شرکت بیاد از جیبش چیزی بهت بده
هر میزان که فروش ایجاد کنی به همون اندازه پورسانت می گیری
اگه ماهی ۷۰ میلیون میگیری
بخاطر اینه که ۱ میلیارد فروش ایجاد کردی برای شرکت
حقته باید بهت بده
بیرون هم همینطوره
شما اگه بری مدیر فروش یه شرکت بشی و برای اون شرکت ۱ میلیارد در ماه فروش ایجاد کنی و اون شرکت هم فروش مستقیم انجام بده و بالای ۶۰۰ میلیون در ماه سودش باشه
نباید ماهی ۷۰ تومنشو بهت بده ؟؟!!

Avatar
حسین خورشیدی
2015-08-09 12:32 ب.ظ

سلام آقای حبیب اللهی خیلی خیلی ممنون خیلی لطف کردین بابت پیگیری این موضوع

میلاد حبیب اللهی
میلاد حبیب اللهی
2015-08-09 12:33 ب.ظ

خواهش می کنم ، هر کسی ایراد با دلیل و داشتن مدرک داره بگو برام بفرسته یا خودت ازش بگیر بفرست

Avatar
عزیزپور
2015-08-09 11:12 ق.ظ

مسئله ای که دوستان با نتورک دارند این است که چرا به ازای کار چند نفر سطح پایین تر، شما پورسانت میگیرید شما که فروش نکرده اید آنها فروخته اند . اگر شما به ازای آموزش و حمایت سطوح ۳ یا ۴ یا ۵ خود پورسانت میگیرید پس بالا سری های آنها چرا پورسانت میگیرند و …
این درست است که پورسانت خرده فروشی، حق الزحمه فرد است. اما مشکل این شرکتها در پورسانتهای غیر مستقیم و پاداشها میباشد.
۳٫ در پورسانتهای غیر مستقیم، «أکل مال بالباطل» رخ میدهد. زیرا این نحوه از درآمد نمیتواند حق الزحمه آموزش و شبکه سازی شما باشد؛ زیرا یکی از شروط چنین معاملاتی، مشخص بودن ثمن و مثمن میباشد. برای مثال بایید مشخص شود که در ازای چه مقدار کالا، دقیقاً چه مقدار پول به شما تعلق میگیرد. در این شبکه سازی یک طرف را میتوان مشخص نمود، یعنی این که شما چه تعداد از افراد را وارد شبکه کرده اید، مشخص است، اما طرف دیگر آن مجهول است، یعنی مشخص نیست که شما در ازای وارد کردن هر فرد به این سیستم، چه مقدار پورسانت دریاف خواهید کرد. به عبارت دیگر، اگر شما در ازای شبکه سازی، حق الزحمه ای باید دریافت کنید، این حق الزحمه باید مشخص باشد، نه آن که به مثابه یک قمار، علاوه بر زحمت و کار شما، به خرید کردن یا نکردن آن افراد بستگی داشته باشد! چون بسته به این که افراد زیردست شما خرید میکنند یانه، پورسانت غیر مستقیمی که به شما تعلق میگیرد نیز ممکن است در بازه ای بین ۰ تا مبلغی هنگفت باشد. پس ثمن در این معامله مجهول است و این موجب میشود که معامله، غرری شود . درآمد حاصل از آن، «اکل مال بالباطل» میگردد.
این در صورتی است که این پورسانتهای غیر مستقیم، به عنوان حق الزحمه به شما پرداخت شود. اما اگر مدعی شوید که این پورسانتها، به عنوان حق الزحمه پرداخت نمیگردد، بلکه پاداشی است که از طرف شرکت صرفاً جهت ترغیب به فروش بیشتر اعطا میگردد، در پاسخ باید گفت: در این صورت، شما زحمتی را برای شرکت متقبّل میشوید که عبارت است از شبکه سازی و آموزش افراد و هزینه وقت بسیار برای آنان. اما شرکت این عمل و زحمت شما را نادیده میگیرد و هزینه ای در قبال آن به شما پرداخت نمیکند. این نیز از معاملات غرری و «أکل مال بالباطل میباشد». این در حالی است که بخش عمده ای از وقت افراد در این شرکتها، صرف آموزش شبکه و تلاش برای گسترش آن میباشد. با این وجود آیا میتوان این همه تلاش و وقت را نادیده گرفت؟
این جاست که شرکتهای هرمی توانسته اند خود را در نقاب و پوشش بازاریابی شبکه ای پنهان نمایند!! این در باب پاداشهای کلان نمایان میگردد.

میلاد حبیب اللهی
میلاد حبیب اللهی
2015-08-09 12:16 ب.ظ

درود بر شما
مطالب برگرفته از یک وبلاگ مجهول الهویت ( آدرس وبلاگ به علت عدم داشتن اعتبار از لحاظ هویتی و اینکه بدون هیچ مدرکی از علما فقط اقدام به درج یک سری از مطالب کرده است حذف شده ) نمی تونه مورد بررسی قرار بگیرد دوست عزیز
اگر متن بالا در برگه ای با مهر و مستند به یکی از مجتهدین دارید برای ایمیل کنید ، وبلاگ ها جایی هستند که ذهن ها توش خالی می شوند ، حال ممکنه ذهنی پر از آشغال باشد ذهنی پر از طراوات

مهم اینکه صاحب راوی مشخص و معلوم باشد

دوست عزیز این معامله اسمش جعاله است اکل مال بعنی حق یکی این وسط خورده بشه ,,,شرکت میگه من دوست دارم در ازای فروش این افراد به تو پاداش بدم شرکت راضی از سود خودش ببخشه شما ناراضی هستی؟

Avatar
مهدی کلاهدوز
2015-08-10 1:06 ب.ظ

سلام و خسته نباشید عرض می کنم خدمت لیدر بررگ جناب اقای حبیب اللهی
بنده این مسئله شرعی بودن کار را حدود یکسال دنبال کردم و از کارشناس های مذهبی زیادی پرسیدم و به دلیل اینکه خودم تحصیلات حوزوی دارم،شروع به مقایسه نظرات و تطبیق انها دادم
ببینید دوستان در شرع یک حکم داریم و یک مصداق مثلا میگن اگه به اندازه یک درهم نجاست روی لباس باشد نماز صحیح نیست،اما تشخیص اینکه آیا این نجاستی که بر لباس هست اندازه یک درهم هست یا نه،تشخیصش با خودمون هست،اینجا هم دقیقا همینطوره علماء و مراجع عظام فرمودند کاری که اکل مال بالباطل باشد(مفت خوری)و به نوعی ثمن ومثمن نباشد(ارزش پول و کالا به یک انداره نباشد)حرام است،اما وقتی خیلی ریز وارد جزئیات نتورک مارکتینگ می شویم میبینیم که واقعا موارد بالا داخل نتورک وجود نداره و کار ما با ملاک های بالا اصلا تطابق نداره.
در نتورک افراد به صرف معرفی افراد پورسانت نمی گیرند بلکه به خاطر هم معرفی و هم زحمت و اموزش و حمایت هائی که می کنند پورسانت می گیرند،اینجا برای تمامی لول ها حتی لول ۷ رحمت کشیده می شود،اینجا فعالیتی هست به نام کار بر روی چارت که در این فعالیت شخص باید برای تمام زیر مجموعه های خودش برنامه ریزی کند و واقعا برایشان زحمت بکشند،اینجا افراد مثل یک معلم عمل می کنند و حق التدریس خودشان را به عنوان پورسانت می گیرند، و یا زحمت های دیگر مثل برگزاری جلسات اموزشی و کارگاهی و هفتگی و یا نوشتن کتاب برای مجموعه،یا پر کردن فیلم و تیم ورک ها و خیلی چیز های دیگر،
بعد در جواب دوست خوبم که مطالب بالا رو گفتند بگم که:
اینجا پورسانت ها مجهول نیستند بلکه کاملا مشخص هستند مثلا میگه از لول اول ۳ درصد یا لول هفت ۱ درصد،حالا شما برا حلال بودن این درصد مشخص،زحمت خودتت رو بکش،جالب اینجاست که قسمتی از پلن و طرح درآمد زائی مثل خرده فروشی و چند سطحی حق بازاریاب ها می باشد به خاطر همین سطح و محدودیت براش گذاشتند که اکل مال بالباطل نشه مثلا گفتند فقط هفت سطح اما طرح هائی مثل پاداش سود مشارکت و پاداش ماهیانه که استحقاق ما نیستند و شرکت به عنوان پاداش و هدیه به ما می دهد،به صورت یک طرح نا محدود و بدون سطح داده می شود که البته درصد مشخص دارد مثلا سود مشارکت ۶ درصد می باشد که به صورت مشاع تقسیم می شود(البته امکان تغییر هست).

در آخر به یه سری ملاک ها از نظر مراجع که باعث حلال یا حرام بودن کار می شود اشاره می کنم:
۱-فعالیت نباید اکل مال بالباطل باشد(مفت خوری):
که اینجا واقعا شخص بدون زحمت درامد ندارد و بعضی اوقات حتی با زحمت هم درآمد ندارد،
۲-باید ثمن و مثمن باشد یعنی معادل پول پرداختی ،جنس دریافت کند:
اینجا قیمت اجناس با قیمت بازار برابری میکنه و حتی در بعضی موارد از قیمت بازار هم پایین تر هست
۳-اجناس حرام نباشد مثل خوک و شراب
۴-قاعده لاضرر یعنی هیچ کس ضرر نکند:
که اینجا هیچ کس ضرر نمی کنه و در بدترین حالت شخص پول داده و اجناس با کیفیت استفاده کرده
۵-خلاف مقررات جمهوری اسلامی ایران نباشد:
تمامی این شرکت ها مجوز و صنف مربوطه رو دارند و فعالیت هاشون نظارت کامل میشه
و ملاک های دیگه که اصلی ترین ملاک هاش رو مطرح کردم
دوستان جالبه بدونید که خدا هم شبکه ای کار می کنه به عنوان مثال یه روایت براتون میگم البته مضمونش به این صورت می باشد:
اگه شما یک کار خیر رو بنا گذاشتید،تا زمانی که این کار خیر رو مردم انجام می دهند به شما هم ثواب می رسه و برعکسش هم هست،
پیشنهاد می کنم فایل ابجکشن شرعی رو گوش کنید،یه ذره زمان بیشتری می خواد تا علماء کامل با نتورک اصولی آشنا بشن،
از اینکه این مطلب رو مطالعه کردید کمال تشکر رو دارم و امیدوارم براتون مفید باشه
آن باش که هستی ،آن شو که توان بودنت هست.یاعلی

میلاد حبیب اللهی
میلاد حبیب اللهی
2015-08-10 4:17 ب.ظ

درود مهدی جان
ممنون از توضیحات و اینکه دوستان بازدید کننده فایل های صوتی رفع آبجکشن وارد بر بازاریابی شبکه ای سازمان ما را ندارند و می خواهم براشون به صورت فایل تصویری و به صورت موشن گرافی این آبجکشن رو برای همیشه رفع کنم برای همین هم این پست رو زدم که اگر کسی میگه بازاریابی شبکه ای حرام است با مدرک بگه که با منطق و استدلال متناسب با سطح سواد و درکش جوابش داده شود

یاشاسین داداش مهدی با این تفاسیر و استدلال های جالب و منطقی!
با این جمله خیلی حال کردم:”دوستان جالبه بدونید که خدا هم شبکه ای کار می کنه به عنوان مثال یه روایت براتون میگم البته مضمونش به این صورت می باشد:
اگه شما یک کار خیر رو بنا گذاشتید،تا زمانی که این کار خیر رو مردم انجام می دهند به شما هم ثواب می رسه و برعکسش هم هست”…که همون باقیات صالحات بوده و اشاره به پاداشی داره که شرکت بعنوان پورسانت چندسطحی به کسانی میده که درمرحله اول،معرف شرکت به افراد جدید هستند و به نوعی سنگ بنای تشکیل یک تیم بازاریاب را می گذارندکه در راستای اهداف و فروش بیشتر محصولات شرکت حرکت خواهد کرد؛و در مراحل بعد با آموزش های گام به گام و حمایت های مستمر و تلاش های متداوم سعی در تحرک و پویایی زیر مجموعه خود هستند تا علاوه برکسب موفقیت تیمی و منفعت جمعی،شرکت رو به سود بیشتر می رسانند…اینک آیا به نظر شما این یک کسب حرامیست که بایستی با ناانصافی مخالفان و کج فهمی برخی،ریشه ی نهال نوپای آن را زد!؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 8 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.