18 تیر

وقتی مقاله ای با عنوان گمشده بازاریابی شبکه ای را در سایت mlmbook درج شد دیدم به صورت کامل حق مطلب ادا نگشته است ، بنابر این تصمیم گرفتم دستی بروی آن کشیده و بیان خودمانی تری برخی نکات رو برای شما عزیزان پر رنگ تر باز کرده تا شما عمق مطلب را بهتر درک کنید
برخی از افرادی که در حال حاضر یکی از شرکت هایبازاریابی شبکه ای را برای فعالیت خود انتخاب کرده اند، همواره دغدغه کسب رزق و روزی حلال و قانونی را دارند.

این موضوع را می توان از نوع عملکرد آنها در زمینه بازاریابی و همچنین سؤالاتی که ذهن آنها را مشغول کرده است به روشنی تشخیص داد. اما متاسفانه عملکرد ضعیف و غیر اصولی بعضی از بازاریابان و شرکت ها که البته تعداد آنها کم هم نیست، باعث به وجود آمدن جو بی اعتمادی نسبت به این سیستم فروش در سطح جامعه و رسانه ها شده است.

کار تا جایی پیشرفته است که دیگر کسی در بین افراد جامعه نمی تواند نوع فعالیت و کسب و کار خود را برای دیگران معرفی کنند. از طرف دیگر در رسانه های مختلف شاهد معرفی فعالیت بازاریابی شبکه ای در قالب همان دسیسه ها و شرکت های هرمی هستیم. شاید سال ها زمان نیاز باشد تا بتوان این ذهنیت جامعه را نسبت به بازاریابی شبکه ای تغییر داد.

در این میان نوع عملکرد بازاریابان و شرکت ها برای تغییر این ذهنیت بسیار موثر است. 
به نظر نگارنده التزام به اصول اخلاق اسلامی در بازاریابی شبکه ای می تواند بسیاری از مشکلات موجود را حل کرده و باعث رشد و پویایی این نوع از کسب و کار گردد.

در هر فعالیت اقتصادی و پدیده اجتماعی اگر خطوط قرمز ⛔️  موازین اخلاقی رعایت شود و افراد به هنجار های جامعه احترام بگذارند بسیاری از و معضلات آن پدیده یا فعالیت مرتفع خواهد شد.

در ادامه مطلب ابتدا تعریفی از علم اخلاق اسلامی بیان می کنیم سپس با ذکر مصادیق و تطبیق آن با بازاریابی شبکه ای بحث را پیگیری خواهیم نمود.
اخلاق در لغت جمع خَلق یا خُلق است که در قرآن هم آمده است. واژه خُلق در لغت نامه بر معنای عادت، رویه و سجیه آورده شده است. واژه اخلاق دو کاربرد متمایز دارد: گاهی به معنای خلق و خو و رفتار عادت شده به کار می رود و معنای دیگر آن از حسن و قبح و خوبی و بدی رفتار صحبت می کند.

در تعریف عام بر اساس تعریف دانشمندان علوم اجتماعی می توانیم بگوییم اخلاق یعنی شناخت صحیح از نا صحیح و در علوم اسلامی هم اخلاق نیرو و سرشت باطنی انسان ها معرفی شده است. در این علوم هدف نهایی علم اخلاق را رساندن انسان به کمال و سعادت حقیقی که همان قرب الهی که هدف اصلی خلقت جهان و انسان است، بیان نموده است. اخلاق در تمام ابعاد زندگی کاربرد دارد و از مؤلفه های اصلی موفقیت انسان در هر یک از ابعاد زندگی می باشد. یکی از آن ابعادی که انسان ها هر روز با آن سروکار دارند محیط کاری آنان است.

تحقیقات متعدد نشان داده اند که رعایت اخلاق در کار نه تنها در فرد احساس رضایتمندی و خود شکوفایی ایجاد می کند؛ بلکه باعث رضایت شغلی او و پیشرفتش در کار و از سوی دیگر موجب رضایت مردم خواهد شد. امروزه همه سازمان ها،بویژه سازمان های بازرگانی و تجاری جدای از مباحث قانونی که چارچوب اصلی کار آنان است، مباحث اخلاقی که به عنوان نظام ارزشی و باید و نباید های کار آنان است را رعایت می نمایند.

مباحث قانونی که ریشه در مجموعه ای از اصول و مقرراتی دارد که نوع عمل فرد را مشخص می نماید و مورد قبول جامعه و محاکم قضایی است و لازم الاجراست، اما اخلاقیات و مباحث اخلاقی از ساختارها، مناسبات، فرهنگ، دین، ایمان، نظام خانواده و تجارب و نگرش های مردم نشأت می گیرد. 
یک سازمان بازرگانی نظام بازی است که به طور وسیعی به اجتماع وابسته است و نیازمند ارتباط با محیط پیرامونش می باشد؛ پس نه تنها می بایست فعالیت هایش را در جهت قانونی هدایت کند، بلکه می بایست به انتظاراتی که جامعه و مردم از آن ها دارند پاسخ دهد و در واقع باید به همان مباحث اخلاقی که به آن ها اشاره شده پایبند باشند.?

در جامعه ما که یک جامعه اسلامی است، معنویت و رعایت اخلاق اسلامی یکی از انتظاراتی است که مردم و جامعه از این سازمان ها دارند. ??????تعهد، مسوولیت پذیری، صداقت، احترام به افراد، رعایت و احترام نسبت به ارزش ها و هنجارهای اجتماعی و مذهبی از جمله انتظاراتی است که می توان از آن ها نام برد.???????
شرکت های بازاریابی شبکه ای به عنوان یکی از انواع سازمان های تجاری برای اینکه بتوانند جایگاه خود را در جامعه تثبیت کنند و مورد پذیرش عامه مردم به عنوان کسب و کار مشروع و قانونی قرار بگیرند، می بایست علاوه برچارچوب های قانونی که نهادهای نظارتی برای آنان تدوین نموده اند، بر چارچوب های ((———-❤️اخلاقی و اسلامی❤️ ————-))که انتظار اقشار وسیع جامعه است، خود را متعهد نمایند.
متأسفانه? با مشاهداتی که از روند فعالیت برخی از شعب شرکت ها صورت گرفته است، بی اخلاقی هایی را مشاهده می نمائیم که نه تنها بر خلاف هنجارهای اجتماعی ماست؛ بلکه بر خلاف هنجار ها و ارزش های مذهبی مورد پذیرش مردم نیز می باشد. مسائلی از قبیل :

?اختلاط های جنسیتی که در داخل شعب اتفاق می افتد و بعضاً منجر به ایجاد روابط نامناسب بین بازاریابان گردیده است،
?عدم صداقتی که در معرفی این کسب و کار و درآمد کسب شده از آن توسط لیدرها در پرزنت ها مطرح می شود
و موارد دیگر از مواردی است که به اعتبار این حرفه نوپا در کشور صدمه خواهد زد و مانع از حرکت آن به سمت شکوفایی و قرارگرفتن آن در جایگاه حرفه ای خودش خواهد شد. در همین راستا یکی از مواردی که بسیار مورد تأکید اخلاق اسلامی قرار دارد،(( از اینجا ?: بحث قناعت و پرهیز از اشراف زدگی در مباحث مالی است. متأسفانه در حال حاضر شاهد هستیم که برخی از شرکت ها یا بازاریابان بر خلاف این اخلاق حسنه عمل کرده و برای جذب بیشتر بازاریابان و گسترش سازمان فروش خود اقدام به عرضه ی اموال و دارایی های خود می کنند و با این عمل باعث تحریک حس حرص و طمع بازاریابان به جای تشویق آن ها به کسب رزق و روزی حلال می شوند.—— ?تا اینجا رو شخصا مخالف هستم چرا که عقیده دارم اگر هر انگیزه و هر اقدامی رو بشکافیم می بینیم که ثروت اندوزی در ان یکی از ستون ها می باشد . سخن گاندی رو بیاد بیاوریم که می گوید : درد من تنهایی نیست، بلکه مرگ ملتی است که گدایی را قناعت، بی عرضگی را صبر و با تبسمی بر لب این حماقت را حکمت خداوند می نامد. قناعت با ذات پروردگار که غنی است مغایرت دارد و می بایست تا می توان غنی بود لاکن باید نیت را درست کرد و در این راه از یاد خدا و کمک به دیگران غافل نشد و می توان در کنار ارائه مدارک ایجاد ثروت به ارائه مدارک کارها و اقدامات حسنه پرداخت تا دیدگاه جامعه را که اگر نداری برو ببین از کیا سالمتری رو عوض کرد . قناعت داشتن هر جامعه ای یعنی عدم پیشرفت  ))

این مطلب باید برای همگان در بازاریابی شبکه ای نهادینه شود که اگر قرار است شخصی در این سیستم موفق شود، راهی جز تلاش و کوشش ندارد?. باید تمامی شرکت ها و بازاریابان آن ها نسبت به خرید و مصرف کالای ایران تعصب داشته باشند و به جای تبلیغ برخی کالاهای قاچاق و بی کیفیت خارجی? یکی نیست بگه اگر کالا قاچاق و بی کیفیت هست واسه چی تایید میدید که بذارند تو سبد کالاهاشون ؟ که بعد گندش در بیاد . بهتر بود این عبارت نوشته نمیشد و از ریشه حل میشد و مدارک و ارزیابی های مطمئن تری و قابل استنادی از شرکت ها اخذ می گردید (( صحبت از کیفیت کالاهای داخلی رو تو فایل تصویری ۲۰:۳۰ آوردم و اینکه بریم تو مبحث تولید داخل برای الان که همه چیزمون خارجیه اصلا گزینه خوبی نیست ، الان باید از کیفیت خوب در کنار قیمت خوب استفاده کرد بعد بستر تولید در کنار افراد خبره رو بکار بست بعد تولید رو به کیفیت خارجی ها رسوند و در عین حال ازش حمایت کرد که جا بیوفته . با توجه به تحقیقاتی که کردم ما فعلا تو زمینه های زیر می تونیم حرفی برای گفتن داشته باشیم :

۱٫ تولید نوشیدنی به شرطی که دستگاهش آلمانی یا ایتالیایی با بسته بندی خودکار باشه

۲٫ تولید محصولات بهداشتی مانند شامپو اونم نه درمانی بلکه عادی مثل بالا + اینکه فرمول رو هم مورد تایید آزمایشگاه های خارجی باشه و تکنولوزی انجامش تو ایران فراهم باشه و صابون با کیفیت گلنار که بعضا با زدن اسانس اعلام کردن برای زیبایی هم هست

۳٫ تولید چرم که این مورد مناسب نتورک فعلی نیست و بیشتر به درد طرح های یکبار خرید با شرط خرده فروشی ۶ ماهه یا ۱۲ ماهه
۴٫ تولید چای ، دم نوش ، مکمل غذایی های غیر درمانی
۵٫ تولید پوشاک که این مورد مناسب نتورک فعلی نیست و بیشتر به درد طرح های یکبار خرید با شرط خرده فروشی ۶ ماهه یا ۱۲ ماهه
۶٫ صنایع دستی که این مورد مناسب نتورک فعلی نیست و بیشتر به درد طرح های یکبار خرید با شرط خرده فروشی ۶ ماهه یا ۱۲ ماهه و …………………… ? چون قرار نیست که در مورد انتخاب محصول مناسب برای نتورک فعلی ایران صحبتی کنم فعلا تمومش می کنم و می پردازیم به ادمه متن مقاله که :

تولیدات داخلی در اولویت قرار دهند. ( تو همین شرکت های ایرانی و روند تولیدات داخلی پر از تقلب است و حتی یکی از شرکت ها به خاطر اعتماد به شریکش در سبد کالاهایش پر بود از محصولات بنجل که مثلا شامپوش کف نمی کرد و بازاریابانش زنگ میزدن شرکت و از طرف شرکت می گفتند که کمی نمک بریزید تا مشکل کف نکردن برطرف بشه و ….. این چیزها ? پیشنهاد میدهم فعلا منبع تولید رو بذاریم کنار و به این اهمیت بدیم که در بازاریابی شبکه ای کالا با کیفیت با قیمت مناسب و عرف پذیرش بازار رو داشته باشیم ، ایرانی و خارجی نداریم . چقدر باید بگم که وقتی دیدمون قراره بین المللی باشه یعنی جهانی فکر کردن و جهانی انجام دادن که توضیحاتش تو فیلم نقد و بررسی ۲۰:۳۰ هست . همین الان شاهد این هستیم که در یکی از شرکت ها کالایی که باید ۳۸۷۹۰ تومان فروخته بشه قیمتی نزدیک ۱۹۰۰۰۰ تومان داره و یا شرکتی که محصولش باید زیر ۳۵۰۰ تومان باشه الان نزدیک ۶۰۰۰ تومان داره فروخته میشه و ایرانی هم هست . ۲ تار مو نتورک رو فراموش کنیم الان وقته درست کردن ریشه هست ))

احترام متقابل یکی دیگر از موارد فراموش شده ی اخلاق اسلامی در سیستم بازاریابی شبکه ای است. شرکت های مختلف در عین رقابت سالمی که برای بدست آوردن سهم بازار با هم دارند، باید در نهایت تواضع برای رقبای خود احترام قائل شده و پیشرفت آنها را به نفع بازاریابی شبکه ای بدانند.
رقابت سالم و احترام متقابل بدین معنا است که شرکت یا بازاریابان نباید به خود اجازه بدهند که لیدر یا سازمان فروش دیگر شرکت ها را که زحمات زیادی برای آن کشیده شده است با تطمیع، جذب شرکت یا سیستم فروش خود نمایند. شایعه سازی و دروغ پراکنی برای تضعیف رقیب از دیگر موارد نقض این موضوع است.(( این قسمتش رو باید طلا گرفت )?✌️❤️

 

لینک کانال آموزش بازاریابی شبکه ای با میلاد حبیب اللهی در شبکه تلگرام :

https://telegram.me/miladhabibollahimlm

0 0 رای ها
امتیازدهی به مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 Comments
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گروه آموزشی آنلاین ام ال ام

مطلب بسیار خوبی بود جناب حبیب الهی عزیز.
از نظر من مهم ترین حلقه گمشده در صنعت نتورک مارکتینگ بحث آموزش است.
از شما و تلاشهاتون برای آموزش صحیح در این حوزه سپاسگذارم.

2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x