27 تیر

برخی از فعالان بازاریابی شبکه ای در خلل انجام حرفه نتورک مارکیتینگ با مشکلاتی مانند مشکلات مربوط به ثبت نام در شرکت های بازاریابی شبکه ای، دریافت کد واحد بازاریابی، لغو ثبت نام ، عدم ارسال کالا مطابق با فاکتور ، عدم واریز پورسانت از سوی شرکت و ….. مواجه می شوند که نمیدانند چطور می شود آنرا حل نمود .

بازاریابی شبکه ای ایران یک حرفه جدید محسوب می شود و طبیعی است که تجارب مسولان این تجارت نیز با رشد این آن بیشتر می شود و نیاز دارد که با آنها تامل کرد و با درک متقابل به بهترین شغل دنیا ادامه داد. شایان ذکر است که نتورک مارکتینگ در ایران در حال پوست اندازی است و به زودی دستورالعمل جدید رونمایی می شود که امید می رود به مانند گذشته شامل قوانینی باشد که در آن به شرکت هایی مجوز داده می شود که بتوانند به بهترین شکل مدیریت سازمان فروش خود را اداره کنند و همچنین باعث شود ساختار شرکت های دارای مجوز نتورک مارکتینگ نیز بهتر از گذشته شود .

هیئت نظارت بر شرکت های بازاریابی شبکه ای در خصوص ایجاد بستر پیگیری و رفغ مسائلی که در حیطه این تجارت است توانسته با ایجاد بسترهای لازمه ارتباطی با بازاریابان و شفاف سازی در برخی از امورات به بهترین وجه ممکن کمک کند تا حق و حقوقی از بازاریابان  پایمال نشود . نکاتی که در ادامه به معرفی آنها می پردازم مسائلی هستند که شما نیاز دارید از آنها مطلع باشید تا بهتر در مسیر رسیدن به اهدافتان قدم بردارید .

نکته شماره ۱ در خصوص اعلام مشکلات ثبت نامی و یا لغو ثبت نام :

تمامی فعالان بازاریابی شبکه ای می توانند مشکلات مربوط به ثبت نام در شرکت های بازاریابی شبکه ای، دریافت کد واحد بازاریابی، لغو ثبت نام و … را از طریق ایمیل به نشانی unicode@mlmbook.ir ارسال نمایند تا مسائل مربوطه بررسی و مشکلات احتمالی حل و فصل شود

نکته شماره ۲ نحوه ارسال شکایات بازاریابان از شرکت ها :

معرفی ایمیل networkmarketing@mimt.gov.ir در خصوص دریافت نارضایتی به همراه مدارک دال بر ایجاد نارضایتی بازاریابان از شرکتی که در آن مشغول به فعالیت بازاریابی شبکه ای هستند و یا با شماره های واحد بازرسی و نظارت بر بازاریابی شبکه ای جهت ارائه هر گونه نارضایتی و استعلام از وضعیت شرکت ها ، به قرار زیر میباشد تماس بگیرید :

۰۲۱۲۶۴۲۱۱۹۶ – ۰۲۱۲۶۴۲۱۲۸۹

 

نکته سوم : درخصوص موجودی کالا ها بر خط 
این رو بدانید که شرکتها موظف هستند که موجودی انبارشان را در فروشگاه اعلام کنند  در صورتی که بعد از انجام سفارش، از جانب شرکت پیشنهاد تعویض کالا اعلام گردید از این اقدام جداً خودداری فرمایید . عدم انجام تعهد در ارسال کالای سفارش شده یک تخلف از جانب شرکت محسوب می‌شود و بازاریاب می‌تواند تمام وجه پرداختی را به علت تخلف شرکت بازپس گیرد.

در صورت امتناع شرکت در بازپس‌گیری و عدم پرداخت کامل وجه کالا، بازاریابان می‌توانند نارضایتی خود را با اسناد و مدارک معتبر موقتاً تا راه اندازی مجدد ثبت نارضایتی کمیته بیرونی از طریق تلفن‌های تماس اصناف به شماره ۲۶۴۲۱۲۹۳ ، ۲۶۴۲۱۳۹۸ ، ۲۶۴۲۱۲۸۹ ، ۸۸۹۰۲۱۷۹ و همچنین پست الکترونیکی narezayati@mlmbook.ir اعلام نمایند و قبل از سفارش محصول، از طریق سایت و دفاتر شرکت‌ها از موجود بودن کالای درخواستی اطلاع حاصل فرمایید

نکته شماره ۴ در خصوص مرجوعیت کالا :

در مورد شرایط باز پس گیری کالا می باشد که ماده ۳۱ دستورالعمل تاسیس و نحوه فعالیت و نظارت بر شرکت های بازاریابی شبکه ای بدان اشاره کرده است : با فسخ قرارداد بازاریاب با شرکت، شرکت باید در صورت درخواست بازاریاب کالاهای خریداری شده در ۱۲ ماه منتهی به تاریخ فسخ قرارداد را باز پس گیرد. شرکت موظف است ۹۰% قیمت کالاها را به بازاریاب پرداخت کند.
تبصره ۱: این ماده فقط شامل کالاهایی است که قابل فروش مجدد است.
تبصره ۲: پورسانت ­های پرداخت شده نیز از مبلغ بازخرید کم می­ شود و شرکت مبلغ باقی مانده را به بازاریاب پرداخت می­ کند.

این بدین منظور است که اگر شرکتی که در آن کار می کنید ۵۰% پورسانت میدهد و شما اگر قبل از پایان ماه اقدام به کنسل کردن سفارش خود کردید ۱۰% از مبلغ فاکتور کم می شود و الباقی به شما عودت می شود اما اگر بعد از پایان ماه باشد ۶۰% از مبلغ فاکتور کم می گردد ( در زمینه کم کردن پورسانت بیشتر به نوع نگرش مدیریت بستگی دارد ، چون پلن ها به صورت پله ای رشد می کنند و امکان دارد که در زمان کنسل کردن شما شرکت به صورت کامل در حال پورسانت دادن نباشد و درصد کمتری بابت دادن پورسانت از مبلف پرداختی شما کم شود )

نکته شماره ۵ در خصوص دسترسی به جایگاه بعد از انصراف :

اگر شما در شرکتی مشغول به فعالیت بودید و بعد از انصراف یا گذشت زمانی مشاهده کردید که حق دسترسی به جایگاه خود را ندارید حتما به این نکته توجه کنید که مسئولین هریک از شرکت ها می بایست امکانی رابرای تمامی بازاریابان شرکت فراهم آورند تا بازاریابان به دفتر کاری مجازی خود تحت هر شرایط دسترسی داشته باشند و امکان ثبت انصراف و لغو انصراف برای آنها محیا باشد لذا هرگونه تعلیق به معنای عدم دسترسی به دفتر کاری مجازی برای بازاریاب نمی باشد و شرکتها حق محدود کردن دسترسی به دفتر کاری را برای بازاریابان با عنوان عدم فعالیت و تعلیق ندارند لازم به توضیح است درصورتیکه مدت قرارداد به پایان رسیده و یا بازاریابان واجد صلاحیت جهت دریافت پورسانت نمی باشند این موارد در عدم پرداخت پورسانت ها لحاظ خواهد شد و ارتباطی با عدم دسترسی بازاریاب به دفتر کاری ایشان نخواهد داشت. پس با مشاهده هرگونه تخلف در این زمینه می توانید اقدامات قانونی انجام دهید .

نکته شماره ۶ در خصوص انصراف و قطع همکاری :

وقتی شما از شرکتی انصراف همکاری خود را اعلام کنید باید به این نکته توجه کنید که  اگر از زمان ثبت نام شما در شرکت دارای مجوز بازاریابی شبکه ای ۶۰ روز گذشته باشد بعد از ۱۵ روز از زمان انصراف می توانید در شرکت دیگری مشغول به کار شوید و اگر زیر ۶۰ روز باشد بعد از انصراف می توانید بلافاصله اقدام به ایجاد همکاری با شرکت دیگری نمایید و چنانچه در این زمینه مشکلاتی برایتان پیش آمد به مطالب نکته اول توجه کنید .

نکته شماره ۷ درخصوص تشریح رنگ نشان تعیین وضعیت شرکت های دارای مجوز :

نشان اطمینان شرکت های دارای مجوز بازاریابی شبکه ای
نشان اطمینان شرکت های دارای مجوز بازاریابی شبکه ای

وقتی شما در شرکتی مشغول بکار می شود در طول دوران فعالیتتان می بینید که رنگ تراست وزارت صنعت ، معدن و تجارت عوض می شود که در این نکته به تشریح رنگهای آن می پردازم :

رنگ سبز لوگو مشخص کننده فعال بودن شرکت است. این رنگ نشان دهندۀ این است که شرکت توانسته فعالیت خود را با دستورالعمل بازاریابی شبکه‌ای منطبق سازد .

رنگ زرد لوگو مشخص کننده حالت تعلیق  ۱ ماهه شرکت است که به دلیل تخلفات و عدم انطباق با دستورالعمل بازاریابی، فعالیت شرکت به حالت تعلیق در آمده است .

رنگ قرمز لوگو مشخص کننده حالت تعلیق ۶ ماهه  شرکت است که به دلیل تخلفات و عدم انطباق با دستورالعمل بازاریابی و یا درخواست خاتمه و موافقت مرکز امور اصناف به حالت تعلیق ۶ ماهه در آمده است.

 

 

 

نکته شماره ۸ در خصوص دریافت پورسانت :

در خصوص واریز پورسانت ها این نکته را بدانید که مطابق با بند ۳ قرارداد بازاریابان با شرکت های دارای مجوز، شرکت ها مکلفند حداکثر تا پایان ۵ روز اول کاری هر ماه با بازاریابان خود در خصوص ماه قبل تسویه کامل انجام دهند و پورسانت ها را به حساب بانکی بازاریابان واریز نمایند. بدیهی است عدم رعایت این مورد از جانب شرکت ها تخلف محسوب میشود.

 

نکته شماره ۹ در خصوص داشتن شخصیت مستقل شرکت های نتورک مارکتینگ 

بعضا مشاهده گردیده است که بازاریابان برخی از شرکت ها ادعا می نمایند که شرکتشون با برخی از ارگان ها همکاری نزدیک دارد یا فعال شخصیت فعال در شرکتشان در یکی از ارگان دولتی خاص در کنار فعالیت بازاریابی شبکه ای مشغول بکار است و این خود می تواند نقطه قوت شرکت شود که این ادعا ها با اطلاعیه شماره ۲۹ وزارت صنعت ، معدن و تجارت که حاوی متن زیر است خط بطلان کشیده شده است :

تمامی شرکتهای دارای مجوز بازاریابی شبکه ای دارای شخصیت حقوقی مستقل بوده و هیچ یک از شرکتهای مزبور هیچ گونه وابستگی و یا ارتباط معتمد گونه با نهادهای امنیتی، وزارتخانه ها، ارگانها و یا بنیادهای دولتی و یا نیمه دولتی(همچون بنیاد شهید و بنیاد مستضعفان) ، کارگروهها و کمیته های تخصصی مختلف ، نهاد ریاست جمهوری، نیروی انتظامی و معاونتهای تخصصی تابعه، مجلس شورای اسلامی و کمیسیون های تخصصی تابعه و … ندارند. بر این اساس هرگونه سوء استفاده از عنوان نهادهای یاد شده ، به عنوان دستاویزی جهت ایجاد اعتبار کاذب و جذب بازاریابان تلقی شده و تخلف محسوب می گردد.

 

نکته شماره ۱۰ در خصوص جرایم مرتکب شده توسط بازاریابان 

مطابق با مادۀ ۳۲ دستورالعمل تأسیس و نحوه فعالیت و نظارت بر شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای، مسئولیت فعالیت بازاریابان به عهده شرکت است، مگر این‌که شرکت ادله‌ای ارائه کند که نشان دهد این فعالیت با آن شرکت ارتباطی نداشته و اقدامات لازم را برای جلوگیری از آن انجام داده است.
لذا با توجه به متن صریح این ماده شرکت‌های دارای مجوز موظف‌اند تمامی تخلفات احتمالی که از جانب بازاریابان شرکت انجام می‌شود اعم از ثبت نادرست اطلاعات، برقراری استراتژی فروش همراه با پیش انباشته سازی، اخذ وجه در زمان ثبت‌نام، فعالیت در شعب غیرمجاز و … را کتباً به دبیرخانه کمیته نظارت اعلام و ارسال نمایند. توصیه می کنم اگر می بینید شرکت شما از تخلفات آشکار برخی از سر شاخه ها به واسطه سازمان بزرگ و فروش بالایشان چشم پوشی می کند حتما در خصوص ادامه فعالیت دادن یا ندادن با این شرکت تصمیم جدی بگیرید که در آینده نزدیک شاهد ایجاد فاصله زمانی در کارتان بابت تعلیق یا ابطال مجوز شرکت نباشید .

4 1 رای
امتیازدهی به مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest

15 Comments
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
زمانی

سلام و خسته نباشید خدمت استاد میلاد حبیب الهی.موضوع سمینار درسی بنده بازاریابی شبکه ایه و دنبال کلیپ نحوه بازاریابی شبکه ای هستم.اینکه چطور شرکتها بازاریابان شبکه ای خوذشونو تربیت میکنند.ممنون میشم اگه کمکم کنید.سپاس

رقیه پناهنده

سلام وقتتون بخیر.من درخواستی ازتون دارم لطفأمنو راهنمایی کنید تا نتورکرموفقی بشم درکل بهترین نتورکر ایران باشم .متشکرم

آرزو

باسلام.
من جدیدا ازطریق فردی ک در شهردیگه ای سکونت داره و فاصله زیادی باهم داریم،ازطریق دنیای مجازی بااین حرفه آشنا شدم . والبته هنوز هم تصمیم قطعی نگرفته ودرحال تحقیق هستم.
سوالی ک ازتون دارم اینه ک عضوشدن من درتیم این نتورکر تازه وارد ک درواقع معرف من هست ولی در یک شهر نیستیم و تیمی ک ازش حرف میزنه متشکل از شهروندای تهرانی تبریزی میشن ولی من اصفهانی هستم،،،بااین تفاسیر عضویت من تو این تیم چ بدی ها و سختی هایی میتونه داشته باشه؟؟
و اگر خوبی های احتمالی هم وجود داره ممنون میشم ک بگید؟
درکل پیشنهاد شما چیه؟؟
خیلی ممنون و مدیون میشم اگه ب جی میلم هم پاسخ بدید..

آتوسا

سلام.من میخوام قراردادم رو با بکی از شرکتهای نتورک لغو کنم ولی از من روز دوم میخواد در صورتی که هیچ رمز دومی تا به حال تعیین نشده.میشه راهنمایی کنید.متشکر

آتوسا

سلام
دوباره مزاحم شدم،من میخوام توی شرکت سیمرغ ثبت نام کنم ولی متاسفانه انگار سایت این شرکت مشکل داره چون مرتبا یه پیج رو ریلود میکنه وانگار اصلا براش مهم نیست که چه دستوری میدی.مثلا صفحه ثبت نام رو که باز میکنم و ثبت نام میکنم وقتی دستور انجام عملیات رو میدم بازم همون صفحه ریلود میشه و تموم اطلاعات هم پاک شده است.هیچ ایرادی هم عنوان نمیکنه.نمیدونم همه با این مشکل رو به رو هستن یا فقط منم .

ali

درود و خدا قوت,آیا میشه در یک شرکت لغو جایگاه زد و دوباره ثبت نام کرد و زیر مجموعه ی فرد دیگری شد در همان شرکت؟ ممنون میشم پاسخ بدین.

ali

بسیار ممنون.پیروز باشید.

لیلا

سلام وقت بخیر
معرف من اهل قزوینه و من زنجانم و بصورت مجازی به من اموزش میدن بنظرتون این نوع اموزش و ادامه کار مزایایی برای من داره یاممکنه بعدها دردسرساز بشه؟من یکی دوروز میشه که ثبت نام کردم وهنوز خرید یافروشی انجام ندادم اگربخوام انصراف بدم شرایط انصراف چجوریه و انصراف ممکنه برای من مشکلاتی ایجاد کنه یاخیر؟وباید هزینه ای درقبال انصراف بدم؟لطفا راهنمایی کنید

15
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x